Dzień Dziecka nierozerwalnie wiąże się z gorączkowym poszukiwaniem prezentów, które spełnią oczekiwania dziecka i jednocześnie nie nadwyrężą nadto domowego budżetu. Każdy rodzic pragnie szczęścia swojej pociechy, więc dokłada wszelkich starań, by niespodzianka przygotowywana z okazji tego czerwcowego święta była wyjątkowa i podobała się maluchowi. Oczywiście najchętniej wybierany prezent na Dzień Dziecka to różnego rodzaju zabawki, których maluchy pragną przytłoczone wieloma reklamami i nieświadome działania marketingu. Zaślepieni rodzice wydają ogromne pieniądze na zakupy zabawkowe, zapominając że istnieją prezenty o mniejszej wartości cenowej, ale za to zdecydowanie większej wartości intelektualnej, emocjonalnej, wychowawczej lub ogólniej: rozwojowej.

Książka, dlaczego nie?

Książka to doskonały prezent dla dziecka w każdym wieku. Od kilkumiesięcznego niemowlaka, poprzez kilkulatka aż do niemalże pełnoletniego nastolatka. W każdym etapie wiekowym treść oraz grafika dostosowana jest do umiejętności dziecka oraz jego zdolności poznawczych. W ten sposób książki niosą ze sobą nie tylko wartości rozrywkowe, ale też edukacyjne.

W przypadku najmłodszych dzieci, poprzez książki, mogą się one uczyć zachowania w przeróżnych sytuacjach społecznych (serie typu idę do przedszkola, jestem u lekarza itp.), poznając bohatera lektury, który porusza się w danej sytuacji i wskazuje możliwe sposoby postępowania. Dzięki tej prostej metodzie rodzice zyskują praktyczne narzędzie, by wyjaśniać pewne zjawiska, później o nich dyskutować lub zwyczajnie oswajać z nimi swoją pociechę. Jeśli mowa o najmłodszych dzieciach to książki mają dla nich też walor edukacyjny, ponieważ mogą z nich poznawać kolory, zwierzęta, rośliny. Nowoczesne wydania nie zawierają już tylko liter i obrazków, ale poszerzone są o bardzo przyjemne elementy, które można dotknąć, posłuchać, nacisnąć czy wyciąć. W przypadku starszych dzieci, książki pozwalają poznawać literki, a w końcu samodzielnie czytać. Wiele klasycznych lektur przeprowadza przez piękny świat ludzkich przeżyć, pozwalając jednocześnie obcować z najwyższej klasy kunsztem literackim. Niektóre z nich po prostu trzeba poznać, a tym samym mogą być doskonałym prezentem z okazji dnia dziecka. Do takich kanonów literatury należy m.in. „Mały Książę” Antoine’a de Saint- Exupery. Wspaniała lektura dla tych młodszych odbiorców, jak i starszych.

Książki to także doskonały prezent dla nastolatków, by wesprzeć w nich ducha czytelnictwa oraz pozwolić efektywnie spędzać czas. W dobie słabnącej popularności słowa pisanego, pozycje należy dobierać jednak bardzo ostrożnie.